Śląski Festiwal Nauki 14-15.10.2016

16Śląski Festiwal Nauki to wspaniała impreza popularyzująca naukę. W ogromnej hali Międzynarodowego Centrum Kongresowego w centrum Katowic (tuż obok Spodka) zmieściły się dziesiątki (a może i setki!) stanowisk firmowanych przez uczelnie, instytuty i instytucje edukacyjne. To wyjątkowa możliwość zaspokajania ciekawości i mądrego spędzania czasu wygodnie, w cieple i z dobrym dojazdem.

Na Śląskim Festiwalu Nauki przedstawiłem mój wykład „Historia brudu”. Było poważnie i zabawnie. I pełna sala gości. Chętnie przyjadę na kolejną taką imprezę.

Obok fotografia z pokazu na głównej scenie wykonana przez nauczyciela fizyki (niestety, nie znam nazwiska, ale bardzo dziękuję).

20161015_132126

Śląsk mi zaimponował.

W gigantycznej hali Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach nie tylko zmieściły się stanowiska wielu uczelni, wydziałów, instytutów naukowych i szkół. Była także ogromna sala wykładowa. A wszystko to pod dachem, w cieple, z parkingami i dogodnym dojazdem (Centrum mieści się tuż przy katowickim Spodku, obok siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia i obok Muzeum Śląskiego). Do tego wiele mniejszych sal wykładowych w których odbywały się niezwykle ciekawe spotkania. Żałuję, że nie mogłem zobaczyć wielu, choćby tych najlepszych.

Pokryte trawiastym dachem Centrum robi wrażenie. Są tam znakomite warunki zarówno dla gości jak i dla tych, którzy chcą podzielić się wiedzą, zaciekawić i zaproponować niebanalne spędzenie czasu. Czysto, ciepło, z niezłą akustyką i znakomitym wyposażeniem. Gratuluję władzom Katowic i naukowcom. Wreszcie powodzenie imprezy nie musi być uzależnione od pogody. Mam nadzieję, że w przyszłym roku znacznie więcej osób skorzysta z tej wspaniałej imprezy.

Na Śląskim Festiwalu Nauki przedstawiłem mój wykład 20161015_132020„Historia brudu”. Mówiłem o higienie, o władcach, którzy się kąpali i o tych, którzy unikali wody. Sprawdzaliśmy ilość bakterii na naszych dłoniach i ilość pozostałych po starannym myciu. Prezentowałem także rozwiązania techniczne, które sprawiły, że dziś możemy żyć w czystości.  Było poważnie i zabawnie.

Przyszło wiele osób. Jak było, pokazują fotografie, które wykonała jedna z życzliwych słuchaczek (niestety, nie poznałem nazwiska). To tylko zdjęcia z telefonu komórkowego, ale widać, że warunki były znakomite. Szkoda, że czas spotkania był tak ściśle określony. Wiele osób chciało jeszcze porozmawiać na ten fascynujący temat. Może uda się innym razem?

Zobacz także

Aktualność

Zmiany na stronie

Dlaczego wprowadzam zmiany? „Dobra strona, ale mało aktywna” – taki komentarz jednego z gości kłuł mnie przez parę miesięcy. To było jak gwóźdź w bucie.…
Czytaj całość

Materiał filmowy

Meksyk

Meksyk

Porady jak się prezentować

  • PowerPoint

Czy wielcy mówcy używali PowerPoint’a

Wyobraźmy sobie Cezara lub Napoleona wygłaszającego mowę patrząc na przygotowane slajdy. Kto by im uwierzył? Kto przejąłby się ich przesłaniem? Kto wyruszyłby z nimi na wyprawę wojenną? ...
Czytaj całość