Laboratorium Wiktora
Podpowiedzi dla dzieci i rodziców
W najbliższej przyszłości na tej stronie będą pojawiać się bardzo krótkie filmiki pokazujące proste doświadczenia. Mam nadzieję, że dla niektórych będą inspiracją do wspólnej zabawy. UWAGA! Każde z tych doświadczeń wymaga zdobycia wprawy. Nie ponoszę odpowiedzialności za niewłaściwe wykonanie eksperymentu, ani za jego skutki.
Trzecie laboratorium Wiktora
16 maja 2015 roku w ramach obchodów 100-lecia Odnowienia Tradycji Politechniki Warszawskiej odbył się doroczny Piknik Politechniki. Namiot „Laboratorium Wiktora” witał gości przed wejściem do Gmachu Głównego (na fotografii poniżej). Ciekawe eksperymenty przeprowadzałem razem z moimi studentami z Wydziału Mechatroniki PW. Z tej okazji Pol
itechnika Warszawska wydała „Trzecie laboratorium Wiktora”, czyli kolejny zbiór prostych zabaw – doświadczeń dla dzieci i ich rodziców lub dziadków. Od sztuczek z kartką papieru do efektów świetnych. Najtańsze do przeprowadzenia i najbardziej efektowne eksperymenty. Oczywiście, nie zabrakło sporej informacji na temat Politechniki Warszawskiej, jej wydziałów i zasad rekrutacji. Każdy gość naszego namiotu otrzymywał taką broszurkę w prezencie. Ci, którzy nie mogli przyjść na Piknik mogą spróbować odwiedzić nas w tym, 2016 roku. Postaramy się być na Pikniku i pokazywać jak można się dobrze bawić i uczyć. Każdy w prezencie otrzyma książeczkę ( o ile wystarczy nam egzemplarzy).
Z tych akcji jestem szczególnie dumny. Książeczki trafiają bowiem nie tylko do najbogatszych, ale do każdego, kto tylko zechce skorzystać z tych wydawnictw.
Nowe laboratorium Wiktora
W ramach obchodów 60-lecia Instytutu Fizyki Jądrowe PAN została wydana moja kolejna książeczka z najprostszymi doświadczeniami dla dzieci „Nowe laboratorium Wiktora”.
Kolorowa broszura zachęca do zabawy. Nie ma tu mowy o nielubianych przedmiotach. Uczymy się ciekawych sztuczek. Takimi pokazami zadziwimy rodzinę i kolegów. Razem z tatą lub z dziadkiem przygotujemy coś niezwykłego. Przy okazji, niechcący, możemy poznać podstawy fizyki. Bez wzorów, bez definicji i trudnych praw. Sama radość!
Dlaczego z przebitego woreczka śniadaniowego nie wylewa się woda? Jak samodzielnie zrobić silnik elektryczny? Co się pali w świecy? Kto odczyta tajne pismo? Jak zrobić prosty telefon? Czytelnicy dowiedzą się również, czym zajmuje się Instytut Fizyki Jądrowej PAN i jakie są jego osiągnięcia. Prosto i atrakcyjnie. Tę broszurę otrzymają wszyscy młodzi goście, którzy w roku jubileuszowym odwiedzą Instytut Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie.
Pikniki
W 2014 roku wraz z moimi studentami wziąłem udział w 8 piknikach organizowanych przez firmę NETIA. Nasz namiot odwiedziły tysiące osób. Z tej okazji wydrukowano 400 tysięcy!!! broszur z doświadczeniami dla dzieci i dorosłych. Otrzymywały je osoby odwiedzające nasz namiot. Część została także włożona do skrzynek pocztowych. W ten sposób tysiące dzieci zachęciliśmy do eksperymentowania i nauki fizyki. Poniżej 2 fotografie z pikników.
Nagroda
Zaprezentowana przeze mnie w 2013 roku broszurka „Laboratorium Wiktora” odniosła duży sukces. Mówili o niej dziennikarze programów informacyjnych i publicystycznych w TVPInfo, w TokFM i Superstacji. Również sam pomysł tego „gadżetu reklamowego” został doceniony. Zainteresowanie broszurką przeszło oczekiwania. 85 tysięcy egzemplarzy trafiło do dzieci w całym kraju. Może dzisiejsi eksperymentatorzy zostaną w przyszłości uczonymi? Oby.
Ponadto firma ZgodaProjekt wraz z Netią w kategorii Event/Produkt launch otrzymały nagrodę w prestiżowym konkursie MP Power Awards 2013. Załączam 2 fotografie z tego wydarzenia. Bardzo się cieszę, że udało mi się wziąć udział w tak udanym przedsięwzięciu.
Z przyjemnością przygotuję nową broszurkę, która może zachęcić dzieci i młodzież do zabawy i eksperymentowania. Oby tylko znalazł się chętny sponsor!
Broszurka dla dzieci
„Jak ja nie lubię fizyki!” to najczęstsza reakcja, gdy przedstawiam swój zawód. Wiem, że dla wielu ludzi fizyka jest najtrudniejszym przedmiotem w szkole.
Z drugiej strony proste „sztuczki” wykorzystujące prawa fizyki pokazywane na pikniku naukowym przyciągają tłumy. Jak sprawić, żeby każdy mógł je opanować i zrozumieć prawa fizyki?
Jak wiadomo, wiele firm rozdaje reklamowe długopisy, breloczki i baloniki. A gdyby tak gadżetem reklamowym była niewielka książeczka z doświadczeniami dla dzieci?
Kilka miesięcy temu trafiłem do firmy NETIA S.A. – niezależnego operatora telekomunikacyjnego z propozycją broszurki – gadżetu reklamowego. Taka książeczka ma wiele zalet. Zamiast trafić do najbliższego kosza, będzie wykorzystywana przez dzieci i rodziców. I cały czas będzie niosła reklamę usług telekomunikacyjnych.
Kierownictwo firmy chwyciło okazję. Nowy gadżet reklamowy pokazuje, że NETII chodzi nie tylko o sprzedaż usług, ale także o realizację misji edukacyjnej.
Właśnie dostałem pierwsze egzemplarze broszury „Laboratorium Wiktora”. Zawiera ona sfotografowane doświadczenia wraz ze wskazówkami, jak wykonać owe „sztuczki”.
Jak wiadomo, zabawa nie męczy, a może wiele nauczyć. Podczas zabawy wiedza „sama” wchodzi do głowy. Proponuję zatem zabawy, które pozwalają lepiej zrozumieć świat. I nie potrzeba do tego specjalnych przyrządów. Wystarczy to, co mamy w domu.
W tej broszurce są tylko moje ulubiona 24 zabawne doświadczenia.
Książeczka będzie rozdawana bezpłatnie. Powinna zatem trafić do każdego. A może inne firmy również przygotują gadżety, które sprawią, że w przyszłości będziemy mieli więcej naukowców i inżynierów.
Wyładowania elektryczne, film nagrany na Politechnice Warszawskiej:
Inne eksperymenty: