Warning: Declaration of PO_Walker::start_lvl(&$output, $depth) should be compatible with Walker_Page::start_lvl(&$output, $depth = 0, $args = Array) in /wp-content/plugins/cms-page-order/cms-page-order.php on line 353

Warning: Declaration of PO_Walker::end_lvl(&$output, $depth) should be compatible with Walker_Page::end_lvl(&$output, $depth = 0, $args = Array) in /wp-content/plugins/cms-page-order/cms-page-order.php on line 357

Warning: Declaration of PO_Walker::start_el(&$output, $page, $depth, $args) should be compatible with Walker_Page::start_el(&$output, $page, $depth = 0, $args = Array, $current_page = 0) in /wp-content/plugins/cms-page-order/cms-page-order.php on line 361
Jak zacząć prezentację? - Wiktor Niedzicki

Jak zacząć prezentację?

Najważniejszy jest dobry początek. Jakim zdaniem zaczniemy nasze wystąpienie? W jaki sposób zdobędziemy uwagę odbiorców? Ten problem nęka prawie każdego mówcę i odbiera zdrowy sen. Spróbujmy razem zastanowić się nad rozwiązaniem.

Sztuka_prezentacji_8

„Dzień dobry. Nazywam się…. Dziś będę mówił o …” – taki początek jest niezbyt oryginalny..

„Podczas mojego wystąpienia omówię najważniejsze sprawy związane z badaniami…” – już wieje nudą.

„Bardzo dziękuję panu dyrektorowi za zaproszenie na dzisiejszą konferencję. Postaram się …” – zapowiada bardzo długą nudę.

Jest jeszcze gorsza wersja: „Bardzo dziękuję panu dyrektorowi za zaproszenie. Przepraszam, za kiepskie slajdy, anie nie miałem czasu dobrze się przygotować.” – mówca przegrał już na starcie. Powinien jeszcze zapłakać, co dałoby efekt komediowy.

„Większość z nas sądzi, że …” – obalamy dawno nieaktualny pogląd.

Jak zaczynają najlepsi?

„Kiedy byłem dzieckiem, najbardziej obawialiśmy się wojny nuklearnej.” Bill Gates, TED 2015,

„Dzień dobry. Przyniosłem ze sobą dziecięcą pieluchę. Za chwilę pokażę Wam, dlaczego.” Ed Boyden TED 2016,

„Ile razy użyliście dziś słowa >niesamowite<? Raz, dwa, siedemnaście razy?” Jill Shargaa TED 2014,

„Mając dziesięć lat byłam na kampingu z ojcem w górach Adirondack, w dzikiej okolicy” Robin Nagle TED NewYork 2013.

Pomyślmy nad zdaniem, które poruszy odbiorców i będzie miało związek z treścią całego wystąpienia.

Lubię wystąpienia, które zaczynają się od postawienia problemu. Potem prelegent pokazuje, w jaki sposób szuka się rozwiązań. Na końcu powinniśmy dowiedzieć się, jak problem został rozwiązany, albo jakie są perspektywy jego rozwiązania. Najpierw problem, a potem rozwiązaniem.

Bywa, że to, o co chodzi w prezentacji pojawia się już na początku. Zdarza się również, że powoli odkrywamy świat przed odbiorcą i zaskakujemy go na końcu tym, dokąd doszliśmy.

Niektórzy doradcy sugerują, by prezentację zacząć pytaniem. To pytanie będzie naszym drogowskazem. Cała prezentacja będzie próbą znalezienia odpowiedzi. Sądzę, że jest to pewne uproszczenie. Można zacząć pytaniem, ale nie zawsze i nie każdą prezentację. Łatwo jest przecież także przedstawić odbiorcom zaskakujące twierdzenie, zadziwiający fakt, a później wyjaśniać problem.

Warto wystąpienie zacząć od czegoś, co natychmiast zelektryzuje odbiorców. Mogą to być rzeczy śmieszne, kontrowersyjne albo bulwersujące zdjęcia. Czasami będzie to pytanie albo nawet zadanie. Ważne, żeby było niebanalne i niespodziewane.

Najważniejsza jest publiczność. Prezentacja powinna ją porwać od pierwszego zdania, a nie zmuszać do wytężonej pracy umysłowej.

Zobacz także

Aktualność

Feel the Flow

Na zaproszenie młodych naukowców z projektu „Feel the Flow” wziąłem udział w spotkaniu doktorantów biologii oraz studentów. 12 stycznia przyszli ci, dla których jest ważna…
Czytaj całość

Materiał filmowy

Premiera książki

Premiera książki

Porady jak się prezentować

Najważniejsze podczas prezentacji

Najważniejsze przykazanie wystąpień publicznych brzmi „Nie nudź!”. Reszta jest tylko dodatkiem. W miarę możliwości unikamy obcych wyrazów, które łatwo...
Czytaj całość