Warning: Declaration of PO_Walker::start_lvl(&$output, $depth) should be compatible with Walker_Page::start_lvl(&$output, $depth = 0, $args = Array) in /wp-content/plugins/cms-page-order/cms-page-order.php on line 353

Warning: Declaration of PO_Walker::end_lvl(&$output, $depth) should be compatible with Walker_Page::end_lvl(&$output, $depth = 0, $args = Array) in /wp-content/plugins/cms-page-order/cms-page-order.php on line 357

Warning: Declaration of PO_Walker::start_el(&$output, $page, $depth, $args) should be compatible with Walker_Page::start_el(&$output, $page, $depth = 0, $args = Array, $current_page = 0) in /wp-content/plugins/cms-page-order/cms-page-order.php on line 361

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /wp-content/plugins/wordfence/models/block/wfBlock.php on line 536

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /wp-content/plugins/wordfence/models/block/wfBlock.php on line 537

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /wp-content/plugins/wordfence/models/block/wfBlock.php on line 539

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /wp-content/plugins/wordfence/models/block/wfBlock.php on line 554

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /wp-content/plugins/wordfence/models/block/wfBlock.php on line 557
O mnie - Wiktor Niedzicki

O mnie

WN1983 001  Jestem dziennikarzem od 1975 roku. Pracowałem w Redakcji Popularyzacji Nauki w Programie IV Polskiego Radia, a następnie w „Czterech Porach Roku” i „Lecie z Radiem” w Programie I Polskiego Radia. Zrealizowałem w sumie kilkaset radiowych audycji popularnonaukowych, w tym wiele poświęconych badaniom kosmicznym, fizyce ciała stałego, akustyce itp.. Otrzymałem dwukrotnie Nagrodę Przewodniczącego Komitetu ds. Radia i TV oraz szereg innych nagród dziennikarskich.

Przez dziesięć lat radio było moją ogromną miłością. Praca z dźwiękiem i kontakty ze słuchaczami sprawiały, że bardzo rzadko czułem się zmęczony. Każdy program, każde nagranie było wspaniałym przeżyciem. Z ogromnym sentymentem wspominam moją pracę w zespole „Lata z radiem”. Takiej zawodowej przyjaźni i takiej życzliwej współpracy koleżeńskiej nie ma chyba w żadnym innym medium. Obok pamiątkowa fotografia wykonana prawdopodobnie w roku 1984.

 

W czasie pracy w radiu napisaa398fb77df76e6153df5755łem 2 książki popularnonaukowe i wiele artykułów prasowych. Starsi koledzy nauczyli mnie, że dziennikarz musi pisać i sprawdzać się we współpracy z czasopismami. Ich radom i wskazówkom zawdzięczam wiele.

 

 

Od 1984 do 2010 roku pracowałem w TVP. To było nowe, wspaniałe wyzwanie. Do pracy z dźwiękiem doszła praca z obrazem. Zrealizowałem tu ponad 900 programów popularnonaukowych, m.in. „Laboratorium” (ponad 500 wydań), „Kuchnia” (110 wydań), „Klinika chorych maszyn” (10 programów), „Nobel dla Polaka” (18 programów i rozwiązań), „Polski Nobel” oraz „Cyrk fizyków” (9 programów), „Od kuchni” (12 programów), „Śledztwo w sprawie nauki” (10 programów), „Pulsar” (5 programów), „COSPAR 2000”(7 programów), „Encyklopedia niewiedzy” (6 programów), „W świecie nauki” (ok. 50 wydań), „Machina czasu”(6 programów), „Świat według Einsteina”(ok.30 programów), „Dzień Nauki…”(w sumie ponad 120 programów) „…od aa8f0f09febc1e020ea7394kuchni”(7 wydań) i wiele innych. Spora część tych programów doczekała się licznych powtórek w TVP1 i TV Polonia.

Programy zrealizowane przez mnie dotyczyły przede wszystkim popularyzacji fizyki oraz promocji osiągnięć techniki.
Wyjaśnianiu fizyki na poziomie  podstawowym poświęcone były cykle „Kuchnia” i „Od kuchni”. Prezentowałem w nich  doświadczenia jakie dziecko może samo przeprowadzić w warunkach domowych. Z kolei cykl „Cyrk fizyków” pokazywał w sposób lekki, a czasem zabawny idee i odkrycia fizyki – od mechaniki, przez optykę, akustykę, fizykę niskich temperatur do atomistyki. Programy były magazynem w którym znalazło się wiele tematów związanych z fizyką.

c2507e64c12637ea2f71394203f1a14d6cf2b9bd479394

Przez lata występowałem także w programacZEdytaWojtczakh telewizyjnych moich kolegów. W charakterze spikera (a dokładniej gospodarza programu) prowadziłem we wtorki programy edukacyjne. A było tych audycji wiele i dyżur w studiu emisyjnym trwał ładnych parę godzin.

Czasem miałem także okazję współprowadzić i zapowiadać inne programy. Z tych czasów (połowa lat 90. ) zachowała się bardzo cenna dla mnie fotografia. W studiu Programu 1 telewizji prowadziłem program z najsłynniejszą spikerką, panią Edytą Wojtczak. Z wielką legendą polskiej telewizji, Był to dla mnie wielki zaszczyt i ogromne przeżycie.

 

Obecnie niejednokrotnie występuję w innych programach OLYMPUS DIGITAL CAMERAtelewizyjnych popularyzując naukę i osiągnięcia techniki. Dla dorosłych i dzieci. O akceleratorach i patelniach, materiałach kosmicznych i świeceniu żarówki.

Największym przedsięwzięciem był nadawany od 1985 do 2010 roku cykl programów „Laboratorium”. Znalazły się w nim serie filmów i reportaży między innymi na temat laserów, energii jądrowej, fizyki wysokich energii i cząstek elementarnych, radioastronomii, mikroskopii, fizyki ciała stałego, próżni  i wiele innych. Niejednokrotnie pokazywałem w tych programach naukę bliską życia. Od zapachów przez tajemnice soli kuchennej aż do groźnych zjawisk na morzu.

Od wielu lat p_MG_3096-explory-nrowadzę wykłady na temat prezentacji nauki na różnych wyższych uczelniach. W całym kraju. Dla chętnych instytucji realizuję także warsztaty sztuki prezentacji. Na ten temat napisałem parę książek i książeczek. Mimo dużych nakładów są to pozycje niedostępne w wydaniach papierowych. Na szczęście 2 z nich można znaleźć w formie ebooka („Sztuka prezentacji w nauce biznesie, polityce” oraz „Sztuka promocji nauki” napisana wraz z Natalią Osicą. Wkrótce będzie dostępny ebook nowej książki „Dobrze zaprezentuj swoją pracę.

Obecnie (od 20 lat) jestem starszym wykładowcą na Politechnice Warszawskiej. Uczę studentów specjalności Techniki Multimedialne.  W dziale „Wykła2b6d6a11038867292b81952b19e2c5f0663dy na uczelni” jest znacznie więcej informacji na ten temat. Spotkania ze studentami sprawiają mi wiele satysfakcji. Pewnie nie jestem oryginalny, ale bardzo lubię tych, którzy chcą nauczyć się więcej lub mają nowe, niesztampowe pomysły. W miarę możliwości staram się im pomóc w realizacji zamierzeń.

 

Od czasu do czasu spotykam się z młodzieżą w szkołach lub na uniwersytetach dziecięcych. Prezentuję widowiska popularnonaukowe według własnych scenariuszy. Pokazywałem już „Dziedzictwo Einsteina”, „Fizykę wokół nas”, „Kosmos w naszym domu”, „Spotkanie z jutrem”, „Św_MG_3197-explory-niatło”,  „Dobrane małżeństwo czyli fizyka i muzyka” oraz „Historia brudu”. Te widowiska prezentuję w wersji dla dzieci, ale także dla dorosłych. Nawet studenci uniwersytetów trzeciego wieku są żywotnie zainteresowani nowościami nauki i techniki.

Spotkania te cieszą się dużym zainteresowaniem, nie tylko w kraju. Widowisko „Kosmos w naszym domu” prezentowałem także w Bułgarii w Warnie i Sofii. Popularyzacja nauki wśród dzieci to wielka radość i nadzieja. Może wśród nich są przyszli laureaci Nagrody Nobla? Oby.
W dużej mierze sam realizuję zdjęcia filmowe do swoich programów telewizyjnychSONY DSC i filmów. W kraju i za granicą. Od zjawisk naturalnych do znanych zabytków, od kopalń po pustynie. Dziś dysponuję największym w Polsce archiwum profesjonalnych zdjęć filmowych wykonanych w różnych laboratoriach i instytutach naukowych, głównie krajowych.
W dalszym ciągu przygotowuję nowe filmy, występuję w radiu i w programach telewizyjnych piszę książki i broszury oraz publikuję artykuły w prasie.

Na wiosnę 2017 roku założyłem na Facebook’u fanpage „Wiktor Niedzicki o polskiej nauce”. Zapraszam do oglądania moich wpisów i krótkich filmików.