Warning: Declaration of PO_Walker::start_lvl(&$output, $depth) should be compatible with Walker_Page::start_lvl(&$output, $depth = 0, $args = Array) in /wp-content/plugins/cms-page-order/cms-page-order.php on line 353

Warning: Declaration of PO_Walker::end_lvl(&$output, $depth) should be compatible with Walker_Page::end_lvl(&$output, $depth = 0, $args = Array) in /wp-content/plugins/cms-page-order/cms-page-order.php on line 357

Warning: Declaration of PO_Walker::start_el(&$output, $page, $depth, $args) should be compatible with Walker_Page::start_el(&$output, $page, $depth = 0, $args = Array, $current_page = 0) in /wp-content/plugins/cms-page-order/cms-page-order.php on line 361

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /wp-content/plugins/wordfence/models/block/wfBlock.php on line 536

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /wp-content/plugins/wordfence/models/block/wfBlock.php on line 537

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /wp-content/plugins/wordfence/models/block/wfBlock.php on line 539

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /wp-content/plugins/wordfence/models/block/wfBlock.php on line 554

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /wp-content/plugins/wordfence/models/block/wfBlock.php on line 557
Aktualności - Wiktor Niedzicki

Aktualności

Sztuka promocji nauki

Dziś w południe odbyła się premiera „Sztuki promocji nauki”, czyli praktycznego podręcznika dla naukowców. Na spotkanie przybyła ponad 100 gości. Byli profesorowie, młodzi naukowcy, studenci i przyjaciele. Wszyscy otrzymali przewodnik dla naukowców, który wydał Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy. Książka od dziś jest nieodpłatnie dostępna dla wszystkich naukowców, którzy zechcą napisać do OPI. Więcej informacji o tej publikacji w dziale „Książki/Artykuły”. Zapraszam do czytania i zamawiania bezpłatnych egzemplarzy.

NOWOŚĆ

 2017.03.12

Już za 3 dni będę mógł przedstawić na tej stronie NIESPODZIANKĘ.

Mam nadzieję, że po 15.03.2017 r. zechcą Państwo zajrzeć, by dowiedzieć się szczegółów.

Ogród Świateł

Krótkie dni, szybkie zmierzchy i długie noce. Zimą wszyscy potrzebujemy więcej światła. Od paru lat Muzeum Pałacu Króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie organizuje Ogród Światła.

Feel the Flow

Na zaproszenie młodych naukowców z projektu „Feel the Flow” wziąłem udział w spotkaniu doktorantów biologii oraz studentów. 12 stycznia przyszli ci, dla których jest ważna dobra prezentacja. Cieszę się zawsze, gdy mogę pomóc

Najpiękniejsze święta

Boże Narodzenie budzi miłe wspomnienia. Choinka, prezenty, śnieg, rodzina i serdeczne życzenia. Wszystkim moim widzom i sympatykom życzę miłych, spokojnych, zdrowych, a przede wszystkim ciekawych Świąt. Obudźmy w sobie dziecko. Spróbujmy tym razem zaspokoić naszą uśpioną ciekawość świata.

Film Mechatronika

Wrzesień sprzyja podejmowaniu nowych prac. W tym, 2016 roku jeszcze przed rozpoczęciem zajęć na Politechnice Warszawskiej zrealizowaliśmy film „Mechatronika”. Mówi o badaniach prowadzonych na naszym Wydziale. Był już pokazywany na konferencji Inter – Academia.

Nowa przygoda

Każdy film jest dla mnie nową przygodą. Bardzo lubię pracę z młodymi entuzjastami. 9.11.2016 r. po południu spotkałem się ze studenckim  Chemicznym Kołem Naukowym „Flogiston” na Wydziale Chemicznym Politechniki Warszawskiej. Przyszli inżynierowie już od pewnego czasu prezentują nowe widowisko „Historia świata”. Oczywiście, jest to chemiczna historia. Wybuchy, dymy, kolory i dobra zabawa. Jest ciekły azot i suchy lód. Próbowaliśmy zarejestrować te pokazy kilkoma kamerami. Mamy nadzieję, że z tych nagrań powstanie kilka minut filmu.

Uniwersytety Trzeciego Wieku

Piękne sale, starannie przygotowane spotkania, eleganccy słuchacze (głównie słuchaczki) i podniosła atmosfera rozpoczęcia kolejnego Roku Akademickiego. Jest „Gaudeamus…” i Dziekan w todze, z łańcuchem i biretem. W październiku miałem zaszczyt wystąpić z wykładami inauguracyjnymi na 3 Uniwersytetach Trzeciego Wieku. Jestem pod wrażeniem. Ci młodzi (duchem) słuchacze są naprawdę wspaniali. Cieszę się, że tak wielu ludzi chce pogłębiać swoją wiedzę. Nie dla dyplomu, nie dla przyszłych zarobków. Po prostu, dla siebie.

Śląski Festiwal Nauki 14-15.10.2016

16Śląski Festiwal Nauki to wspaniała impreza popularyzująca naukę. W ogromnej hali Międzynarodowego Centrum Kongresowego w centrum Katowic (tuż obok Spodka) zmieściły się dziesiątki (a może i setki!) stanowisk firmowanych przez uczelnie, instytuty i instytucje edukacyjne. To wyjątkowa możliwość zaspokajania ciekawości i mądrego spędzania czasu wygodnie, w cieple i z dobrym dojazdem.

Na Śląskim Festiwalu Nauki przedstawiłem mój wykład „Historia brudu”. Było poważnie i zabawnie. I pełna sala gości. Chętnie przyjadę na kolejną taką imprezę.

Obok fotografia z pokazu na głównej scenie wykonana przez nauczyciela fizyki (niestety, nie znam nazwiska, ale bardzo dziękuję).

Polski przemysł kosmiczny.

Mamy polski przemysł kosmiczny. Na razie nie są to jeszcze ogromne fabryki, które wytwarzają rakiety i statki kosmiczne. Nie mamy także kosmodromu. Mimo to, polscy specjaliści produkują elementy systemów satelitarnych oraz urządzenia, które trafiają na orbitę wokół ziemską. Czasem nawet dalej. Zaledwie tydzień temu miałem przyjemność odwiedzić firmę Creotech. Tuż pod Warszawą. Pracownicy tej firmy nie tylko projektują niektóre rozwiązania i tworzą oprogramowanie. Produkują także elementy dla Europejskiej Agencji Kosmicznej. Część z tych rozwiązań trafia także do innych, polskich firm, które działają na rynki.

 

  • Materiał filmowy

XFEL – Polacy uczestniczą w budowie ogromnego lasera.

Europejski Rentgenowski Laser na Swobodnych Elektronach o nazwie E-XFEL to jeden z najbardziej ambitnych projektów na świecie. Budowany przez blisko 7 lat kosztował ponad miliard 220 milionów euro. Koszty pokryło 11 państw, ponad połowę Niemcy. Polski udział to 3,5%, czyli około 40 mln euro.

W budowie XFEL wzięli także udział inżynierowie, technicy i młodzi naukowcy z Instytutu Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie.  Grupa z IFJ PAN wykonywała wiele prac ważnych dla realizacji tego niezwykłego zamierzenia.

Realizacja filmu o osiągnięciach odlewników.

Snopy iskier, strumienie gorącego, świecącego metalu, wysiłek , wiedza i doświadczenie odlewników. Dla mnie to wspaniałe przeżycie. W   ostatnich tygodniach spędziłem trochę czasu w podróżach do polskich zakładów produkcyjnych. Filmowe migawki z tych wyjazdów prezentuję w dziale „Ciekawostki”.

Realizacja filmu w Instytucie Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie

Nie ma nic gorszego niż solenne obietnice.  Zaraz po ich złożeniu zdarza się coś, co całkowicie przekreśla plany. Ileż to już razy obiecywałem sobie, że dostarczę moim widzom nowe teksty, nowe filmy i wiele innych, ciekawych materiałów. Nagle pojawiły się nowe wyzwania i ciekawe projekty do realizacji. 2014 i 2015 rok przyniósł ogromne zmiany. Nie tylko w polityce, ale także w moim życiu. Każdą z nich traktowałem jako nową szansę. Mam nadzieję, że nie zmarnowałem tych możliwości. Zrealizowałem kilkanaście filmów o nauce, opublikowałem nowe książki i broszury, spotkałem się z tysiącami młodych ludzi. Na pokazach, wykładach i tzw. piknikach naukowych.

Zmiany na stronie

Dlaczego wprowadzam zmiany?

„Dobra strona, ale mało aktywna” – taki komentarz jednego z gości kłuł mnie przez parę miesięcy. To było jak gwóźdź w bucie.

Postanowiłem się poprawić. Bez pustych obietnic, bez obiecanek i wielkiej reklamy staram się uzupełniać tę stronę o nowe treści, komentarze i materiały ilustracyjne. Dodałem już sporo fotografii, kilka filmów i informacji. Marzę o tym, by przydały się nauczycielom, uczniom, a może także innym osobom. Czy wystarczy mi sił, czasu i przekonania do tej pracy? Sam jestem ciekaw. Proszę Państwa o życzliwe wsparcie.

 

Od 2010 roku w moim życiu zmieniło się prawie wszystko

Od 2010 roku w moim życiu zmieniło się prawie wszystko. Po 25 latach z anteny zostały zdjęte programy „Laboratorium”. Mimo to moją misją pozostała promocja nauki. W miarę możliwości jeżdżę po kraju z wykładami i pokazami promującymi naukę. Dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Realizuję filmy o nauce dla instytutów i uczelni. Piszę i przygotowuję materiały edukacyjne.

 

W sprawie utrzymania programu “Laboratorium” na antenie TVP1

Szanowni Państwo,

Z całego serca dziękuję wszystkim znakomitym uczonym, młodym naukowcom, kolegom – dziennikarzom,  przyjaciołom, znajomym i nieznajomym za miłe słowa, wyrazy wsparcia oraz działania w celu utrzymania programu „Laboratorium” na antenie TVP1.

Od początku nie chodziło mi tylko o moją autorską pracę. Swoim listem chciałem zwrócić uwagę na to, że likwidacja ostatniego polskiego programu popularnonaukowego w telewizji publicznej jest groźna dla edukacji, a także dla nauki. Nie sądzę bowiem, że zagraniczni producenci będą promowali prace polskich uczonych. Obce stacje nie będą także przedstawiały polskich  profesorów, którzy powinni być przecież dla nas autorytetami.
Wierzę w to, że Państwa akcja uświadomi szefom wielu mediów jak ważną rolę odgrywa edukacja. Pokaże, że są ludzie zainteresowani nauką i techniką. Jest nas naprawdę wiele tysięcy. Mam nadzieję, że dzięki temu powstaną nowe programy i publikacje, które na przykład wskażą młodym ludziom kierunek w życiu.

Program o nauce i technice „Laboratorium” został po blisko 25 latach emisji w TVP1 zdjęty z anteny.

Szanowni Państwo,

Jedyny w TVP program o nauce i technice „Laboratorium” został po blisko 25 latach emisji w TVP1 zdjęty z anteny. To także ostatni w TVP prawdziwy program edukacyjny (chyba, że za edukacyjne uznamy „Kawę czy herbatę” lub „Taniec na lodzie z gwiazdami”).

Proszę o pomoc w ratowaniu misji edukacyjnej TVP poprzez listy i maile do Prezesa TVP, którym jest p. Romuald Orzeł (Romuald.Orzel@tvp.pl lub Pan Romuald Orzeł, Prezes Zarządu TVP S.A., ul. Woronicza 17, 00-999 Warszawa).

Nowa seria Laboratorium

W sierpniu 2009 przygotowuję nową serię programów „Laboratorium”. Spotkać mnie można w supermarkecie, w metrze, w laboratoriach, ale także w przychodniach rehabilitacyjnych i w obiektach zabytkowych. Łatwo zgadnąć o czym będą programy.

Wśród tematów jakie wybrałem na rozpoczęcie tego sezonu będą między innymi kolory w naszym życiu, fizyka i chemia w kuchni, bezpieczeństwo na drodze (a może także sama budowa dróg?), źródła energii i perspektywy ich wykorzystania.