Warning: Declaration of PO_Walker::start_lvl(&$output, $depth) should be compatible with Walker_Page::start_lvl(&$output, $depth = 0, $args = Array) in /wp-content/plugins/cms-page-order/cms-page-order.php on line 353

Warning: Declaration of PO_Walker::end_lvl(&$output, $depth) should be compatible with Walker_Page::end_lvl(&$output, $depth = 0, $args = Array) in /wp-content/plugins/cms-page-order/cms-page-order.php on line 357

Warning: Declaration of PO_Walker::start_el(&$output, $page, $depth, $args) should be compatible with Walker_Page::start_el(&$output, $page, $depth = 0, $args = Array, $current_page = 0) in /wp-content/plugins/cms-page-order/cms-page-order.php on line 361

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /wp-content/plugins/wordfence/models/block/wfBlock.php on line 536

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /wp-content/plugins/wordfence/models/block/wfBlock.php on line 537

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /wp-content/plugins/wordfence/models/block/wfBlock.php on line 539

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /wp-content/plugins/wordfence/models/block/wfBlock.php on line 554

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /wp-content/plugins/wordfence/models/block/wfBlock.php on line 557
Podróże - Wiktor Niedzicki

Podróże

 Kolorowy świat

DSC00258

To banał, że dla ludzi nudnych wszystko jest czarno-białe. Ciekawi świata oglądają rzeczywistość w kolorach. Szczególnie wtedy, gdy spotykają kolorowych ludzi. Są kraje w których dominują jedna lub dwie barwy. W innych wydaje się, że cała tęcza spłynęła na ziemię. A może to tylko mnie się tak wydaje? W swoich filmach staram się pokazać tę specyfikę. Oddaje ją odpowiednią muzyką, ale także dobieram obrazy charakterystyczne dla danego kraju. To moje pozazawodowe hobby. Mam nadzieję, że moi widzowie zauważają te wrażenia, która zapadają w pamięć. Spotkania z ludźmi, zapamiętane dzieła sztuki, przyrodę i obrazy z drogi. Moje filmy dedykuję tym, którzy z różnych powodów nie mogą sami wybrać się w dalszą podróż. Zobaczcie Państwo te krótkie impresje. Spójrzcie, świat naprawdę nie jest szary, ani nudny. A czasu na jego poznanie mamy niewiele.

 


Kolejna wyprawa

Kolejna wyprawa i kolejne potworDSC01495ne zmęczenie. Długi lot, na miejscu trudne warunki, zmiana klimatu i zmiana diety. Kilka dni powrotu do normalności. Po co? Czy warto?

Dla jednych, wyjazd to „zaliczanie” następnego kraju na mapie. Dla innych, okazja do egzotycznych zakupów, których będą zazdrościli znajomi. Dla mnie to szansa na poznanie kultury, obyczajów, ale także mniej znanych miejsc. To także nauka pokory.

Krainy niegdyś przebogate, dziś znajdują się wśród najuboższych na świecie. Potomkowie ludzi, którzy tworzyli wspaniałe zabytki, dzieła sztuki i olśniewającą mitologię znaleźli się na marginesie.

Niektórym przeszkadzała natura. Trzęsienia ziemi, wybuchy wulkanów, tsunami lub potężne zmiany klimatu niszczyły dorobek pokoleń. Dziś żyją na gruzach swojej świetności. Zdarzały się najazdy hord barbarzyńców, którzy sami nie stworzyli niczego, ale mieli w sobie geniusz zniszczenia. Czasem winni byli władcy, którzy zamykali się przed obcymi, ale także przed postępem. Obecnie ich narody zaledwie wychodzą ze średniowiecza.

Stojąc przed zabytkami nierzadko mam wątpliwości, czy naprawdę przodkowie tych ludzi tworzyli wspaniałą kulturę. A może jednak były to inne, zapomniane ludy? Dlaczego zostały zapomniane?

Taka wyprawa to nauka. Osiągnięcia i pozycja w świecie nie jest nam dana raz na zawsze. Łatwo ją utracić. Wystarczy zła decyzja rządzących lub niespodziewana zawierucha. Naturalna czy też wywołana sytuacją na świecie. Odzyskanie owej pozycji może kosztować pracę wielu pokoleń.

 


Pamiątki

DSC05891Coraz więcej ludzi podróżuje po świecie. To wspaniałe osiągnięcie naszych czasów zawdzięczamy tanim paliwom. Podróże na inne kontynenty trwają dziś krótko i są dostępne dla wielu. To nas wzbogaca.
Jedni z wyjazdów przywożą do domu zapisane wspomnienia, inni drobne pamiątki lub wyroby ludowego rękodzieła, część kolekcjonuje ładne  fotografie.  Moim notesem jest kamera.  Zbieram ujęcia filmowe miejsc, jakie udało mi się odwiedzić. Czasem są to rodzaje ruchomych widokówek, ale zdarzają się uchwycone drobne scenki rodzajowe lub zarejestrowane „prywatne” życie ludzi w dalekich krajach. Nie jestem wielkim podróżnikiem – odkrywcą, a jedynie turystą, który  robi filmowe notatki.
Wiem, że wielu ludziom trudno jest wybrać się na daleką wycieczkę. Brakuje czasu, zdrowia czy kondycji lub pieniędzy. Właśnie z myślą o nich zamieszczam na tej stronie krótkie  filmiki z różnych,  atrakcyjnych miejsc. Staram się, by można je obejrzeć np. podczas przerwy w pracy. Jeśli komuś filmiki te sprawią przyjemność, będę szczęśliwy.

 


Po co podróżować?

20160211_155205Nie każdy może podróżować. Środki finansowe, stan zdrowia, sytuacja rodzinna, praca powodują, że nie możemy spełnić naszych marzeń o poznawaniu świata. Na szczęście dziś jest wiele innych możliwości. Nie tylko mapy, książki, filmy i informacje w Internecie. Przed ostatnimi dwoma wyjazdami obejrzałem na StreetView oraz na mapach miejsca, które mam zamiar zobaczyć. Po co zatem jechać? Na szczęście, rzeczywistość okazała się jeszcze ciekawsza.

Marzę o tym, by prezentowane przeze mnie krótkie filmiki zachęciły niektórych widzów do poznawania świata. Przez podróże, lub choćby podróże na mapie. Świat jest różnorodny i wspaniały. Wracając z podróży do kraju, jeszcze bardziej doceniamy to, co mamy. Bogatsi w wiedzę i doświadczenie możemy świadomie poprawiać nasze otoczenie i zwracać uwagę na niedostrzegane wcześniej szczegóły. Dla naszego dobra i dobra Polski!

 

02d8bb2e0cd53e3a0a93539

Podróże to jedna z moich pasji. Jako student poznawałem z plecakiem różne regiony Polski. Zawsze sprawiało mi to wielką radość. Przeszedłem prawie całe polskie góry i wiele miast. Potem zwiedzałem kraj na skuterze i na rowerze. Nadal staram się poznawać nowe okolice. Przy okazji moich licznych wyjazdów do laboratoriów i instytutów zwykle staram się znaleźć choć parę godzin na obejrzenie (i filmowanie!) zabytków i ciekawych regionów przyrodniczych.

Poza rodziną najcenniejsze dla mnie są wspomnienia. W miarę możliwości jeżdżę na zagraniczne wyprawy. Czasem starannie planujemy wyjazdy, innym razem zdajemy się na los. Jesteśmy ciekawi świata i przeżywamy każdy drobiazg – nieznane nam wcześniej rośliny, ciekawi ludzie, nietypowe zdarzenia. Zwykle z tych wyjazdów przywożę fotografie i wiele materiałów filmowych. Tymi materiałami lubię się dzielić z przyjaciółmi. Proszę spojrzeć, jak piękne rzeczy można zobaczyć na świecie.

Film z najnowszej podróży:

Filmy z innych moich podróży: